Themes - Twenty Twenty-Four - en to fi translation catalogue (149 entries)

en: Contact Us
fi: Ota yhteyttä

en: Terms and Conditions
fi: Tilaus- ja sopimusehdot

en: Privacy Policy
fi: Tietosuojaseloste

en: Careers
fi: Urat

en: History
fi: Historia

en: Team
fi: Tiimi

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
fi: Sivut

en: A collection of full page layouts.
fi: Kokoelma kokosivun ulkoasuja.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
fi: Lista artikkeleista ilman kuvia 1 sarakkeessa

[ctx: Template part name]
en: Footer
fi: Alatunniste

en: Pill
fi: Pilleri

en: Arrow icon
fi: Nuolikuvake

note: Author URI of the theme Translators: WordPress link.
en: https://wordpress.org
fi: https://fi.wordpress.org

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
fi: Tietoa meistä

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
fi: Tilaa

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
fi: 0 €

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
fi: Ilmainen

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
fi: Palvelumme

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
fi: Hintataulu

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
fi: Hinnoittelu

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
fi: Kuinka se toimii

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
fi: Lataa appi

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
fi: Esittele projektejasi.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
fi: V.P.

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
fi: 28 €

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
fi: 12 €

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
fi: Ekspertti

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
fi: Tilaa

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
fi: Konossööri

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
fi: Tilaa

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
fi: Varaa paikkasi

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
fi: Palvelumme

en: Social Media
fi: Sosiaalinen media

en: Social
fi: Some

en: About
fi: Tietoa

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
fi: Sivupalkki

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
fi: Artikkelin metatiedot

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
fi: Sivu ilman otsikkoa

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
fi: Yksittäinen sivupalkilla

[ctx: Style variation name]
en: Rust
fi: Ruoste

[ctx: Color name]
en: Accent
fi: Korostus

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
fi: Onyksi

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
fi: Tumma harmaa ja valkoinen

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
fi: Tumma harmaa ja pähkinä

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
fi: Tumma harmaa ja kaneli

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
fi: Tumma harmaa ja oliivi

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
fi: Tumma harmaa ja teräs

[ctx: Style variation name]
en: Mint
fi: Minttu

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
fi: Kontrasti / 3

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
fi: Pyörre

[ctx: Style variation name]
en: Ice
fi: Jää

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
fi: Erittäin erittäin suuri

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fi: Erittäin suuri

[ctx: Font size name]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: Font size name]
en: Medium
fi: Keskikokoinen

[ctx: Font size name]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: Font family name]
en: System Sans-serif
fi: Järjestelmän sans-serif

[ctx: Font family name]
en: System Serif
fi: Järjestelmän serif

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
fi: Fossiili

[ctx: Font family name]
en: Instrument Sans
fi: Instrument sans

[ctx: Style variation name]
en: Ember
fi: Hiillos

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
fi: Oranssi ja valkoinen

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
fi: Tietoa meistä

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
fi: Projektihallinta

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
fi: Konsultointi

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
fi: UKK

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
fi: UKK

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
fi: UKK

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
fi: Rakennuksen ikkunoita Nürnbergissä, Saksassa

en: Tourist taking photo of a building
fi: Turisti ottamassa kuvaa rakennuksesta

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
fi: TJ, Greenprint

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
fi: Projektipäällikkö

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
fi: Arkkitehti

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
fi: Tekninen johtaja

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
fi: Perustaja, TJ ja arkkitehti

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
fi: Tapaa tiimimme

en: Green staircase at Western University, London, Canada
fi: Vihreä portaikko Länsi-Ontarion yliopistossa, Kanadassa

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
fi: Etsi...

en: Search the website
fi: Etsi sivustolta

en: Useful Links
fi: Hyödylliset linkit

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
fi: Sivupalkki

[ctx: search button text]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: search form label]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: Pattern title]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
fi: Seuraava:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
fi: Edellinen:

[ctx: Pattern title]
en: No results
fi: Ei tuloksia

en: Comments
fi: Kommentit

[ctx: Pattern title]
en: Comments
fi: Kommentit

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
fi: Ontarion taidegalleria, Toronto, Kanada

en: Follow
fi: Seuraa

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
fi: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Yhdysvallat

en: With arrow
fi: Nuolella

en: With asterisk
fi: Tähdellä

en: Checkmark
fi: Valintamerkki

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
fi: Koko ruudun kuva

en: Privacy
fi: Tietosuoja

en: About the author
fi: Tietoja kirjoittajasta

en: Popular Categories
fi: Suositut kategoriat

en: Posts
fi: Artikkelit

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
fi: Artikkelin navigaatio

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
fi: Artikkeleita ei löytynyt.

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
fi: Sivua ei löytynyt

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
fi: Musta ja salvia

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
fi: Musta ja ruoste

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
fi: Musta ja sininen pastelli

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
fi: Musta ja hiekkakivi

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
fi: Musta ja valkoinen

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
fi: Korostus / viisi

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
fi: Korostus / neljä

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
fi: Korostus / kolme

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
fi: Korostus / kaksi

[ctx: Color name]
en: Base / 2
fi: Pohja / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
fi: Kontrasti / kolme

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
fi: Kontrasti / kaksi

[ctx: Color name]
en: Base / Two
fi: Pohja / kaksi

[ctx: Color name]
en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
fi: Kontrasti / 2

[ctx: Color name]
en: Base
fi: Pohja

[ctx: Pattern title]
en: Project details
fi: Projektin tiedot

[ctx: Template part name]
en: Header
fi: Ylätunniste

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
fi: Otsake teksti painikkeella vasemmalla ja kuva oikealla

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
fi: Keskitetty käyttäjäkokemus

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
fi: Teksti vaihtuvilla kuvilla

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
fi: Käyttäjäkokemuksen lähde

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
fi: kirjoittaja

[ctx: Pattern title]
en: Hero
fi: Hero-alue

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
fi: Rekisteröidy

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
fi: Alatunniste keskitetyllä logolla ja navigaatiolla

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
fi: Pysy ajantasalla kaiken suhteen mikä sinun tulee tietää.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
fi: Liity 900+ tilaajan joukkoon

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
fi: Keskitetty toimintakehote

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
fi: Palveluiden toimintakehote jossa kuva vasemmalla

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
fi: V.P.

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
fi: V.P.

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
fi: Metatiedot

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
fi: Sivu mitä etsit ei ole olemassa tai sen osoite on muuttunut. Käytä hakua alapuolella löytääksesi etsimäsi.

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
fi: Sivu leveällä kuvalla

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
fi: Sivu sivupalkilla

[ctx: Pattern title]
en: Project description
fi: Projektin kuvaus

en: Building exterior in Toronto, Canada
fi: Rakennuksen ulkopuoli Torontossa, Kanadassa

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
fi: Études on edelläkävijäyritys, joka sulauttaa saumattomasti luovuuden ja toiminnallisuuden uudelleen määrittääkseen arkkitehtonisen huippuosaamisen.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
fi: Sitoutuminen innovaatioon ja kestävyyteen

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
fi: Ramppi käytössä olevan kaarevan seinän vieressä Kiasma-museossa, Helsinki, Suomi

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
fi: Koe mielikuvituksen ja asiantuntemuksen sulautuminen Études Arch Summitissa, helmikuu 2025.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
fi: Yksinoikeus pääsy <em>Études</em> -sovellukseen iOS:lle ja Androidille

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fi: WordPress-tiimi

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
fi: https://fi.wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
