Syksy on hyvä aika harrastaa – erityisesti aikuisille!

Musiikki on tunnetusti mukava harrastus, ja sen voi aloittaa minkä ikäisenä vain. Erityisen helppoa tämä on nyt aikuisille, sillä Avoimen konservatorion ilmoittautuminen syyslukukaudelle 2026 alkaa maanantaina 17.8.

Avoin konservatorio tarjoaa aikuisille monipuolisia mahdollisuuksia klassisen musiikin harrastamiseen. Soiton- ja laulunopetusta on saatavilla yksityisopetuksena ja ryhmissä. Lähtökohtana ovat aikuisen musiikinharrastajan tai vasta-alkajan omat tarpeet ja toiveet. Voit aloittaa alusta, tai vaikka herättää henkiin aiemmin kesken jääneen harrastuksen.

Yksityisopetusta ja oopperaa

Avoimessa konservatoriossa toimii myös kaksi ryhmää. Avoimella oopperaluokalla lauletaan oopperaa, korrepetitioryhmässä toisinaan keveämpääkin musiikkia. Avoimelle oopperaluokalle valitaan oppilaat 31.8. järjestettävän koelaulun perusteella koko vuodeksi. Korrepetitioryhmään ilmoittaudutaan lukukaudeksi kerrallaan, ja mukaan pääsee aloittelevakin laulaja.

Duoille on tarjolla opetusta liedissä, oopperalaulussa ja kamarimusiikissa. Kamarimusiikkiopetusta on tarjolla myös yhtyeille.

Avoimen konservatorion lukuvuosi 2026–2027:

Ilmoittautuminen 17.-26.8.2026

Syyslukukauden opetus 7.9.-5.12.2026

Ilmoittautuminen 11.-20.1.2027

Kevätlukukauden opetus 1.2.-30.4.2027

Ilmoittautuminen alkaa maanantaina

Ilmoittautuminen tapahtuu verkkolomakkeella Eepos-järjestelmässä. Lomake aktivoituu maanantaina 17.8. klo 9.00 ja sulkeutuu keskiviikkona 26.8.

Osallistuminen edellyttää omaa soitinta. Opettajat ovat Helsingin Konservatorion soiton- ja laulunopettajia. Avoimen konservatorion opetus järjestetään Helsingin Konservatorion tiloissa. Opetuksen ajankohdasta sovitaan opettajan kanssa.

 

Jk. Harrastuspaikkoja on vapaana myös lapsille ja nuorille, joskin satunnaisia. Osassa muskariryhmiä on vapaita paikkoja, kuten on myös osassa kuoroja. Muskariin ja kuoroon tai kuoron koelauluun voi ilmoittautua myös Eepoksessa.

Takaisin edelliselle sivulle