fbpx

Opettajat

Opettajien sähköpostit ovat pääsääntöisesti muotoa etunimi.sukunimi@konservatorio.fi lukuun ottamatta seuraavia poikkeuksia:

Ritva Laamanen ritva.j.laamanen@konservatorio.fi
Jenni Vartiainen jenni.h.vartiainen@konservatorio.fi

Mikäli viesti ei mene perille opettajalle, sen voi lähettää edelleen lähetettäväksi konservatorion sähköpostin kautta konservatorio@konservatorio.fi.

Pianonsoitto

Ernesaks Mart
lehtori

Halonen Tuomas
opettaja

Hotti Antti
tuntiopettaja

Nummi-Kuisma Katarina
tuntiopettaja

Latonen Timo
lehtori

Lindström Juhana
opettaja

Linjama Anna
opettaja

Malmivaara Liisa
opettaja, (kamarimusiikki)

Pellinen Heikki
opettaja, (lied)

Resjan Valeria
tuntiopettaja

Shibayama-Aarnio Naoko
va. lehtori

Sipilä Riitta
opettaja

Vesalainen Päivi
tuntiopettaja

Cembalonsoitto

Honkavirta Lauri
tuntiopettaja

Urkujensoitto

Nurminen Markku
tuntiopettaja

Balettisäestys

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos

Harmonikansoitto

Niskanen Johannes
tuntiopettaja

Kitaransoitto

Pekkala Max
opettaja

Tharmaratnam Fiona
opettaja

Vena Patrick
opettaja

Kanteleensoitto

Pölönen Juulia
tuntiopettaja

Vartiainen Jenni
opettaja

Harpunsoitto

Puusepp Lily-Marlene
opettaja

Viulunsoitto

Kortelainen Mari
opettaja, (Elohopea-orkesteri)

Malmivaara Janne
lehtori

Palola Erkki
tuntiopettaja

Puukko Pauliina
opettaja, (Valmennusorkesteri Valonsäde)

Pyrhönen Klaara
tuntiopettaja, (valmennusorkesteri Valonsäde, Visollo-orkesteri)

Repo-Pohjonen Maaret
tuntiopettaja

Tukiainen Seppo
tuntiopettaja

Tuovila Tapio
lehtori, (Visollo-orkesteri)

Valjakka-Salminen Päivi
opettaja

Barokkiviulu

Kortelainen Mari
opettaja, (Elohopea-orkesteri)

Alttoviulunsoitto

Aalto Sari
lehtori

Valtonen Helge
tuntiopettaja

Sellonsoitto

Kurkikangas Leila
opettaja, (Elohopea-orkesteri)

Mäkelä Sami
lehtori

Kontrabassonsoitto

Tiusanen Taru
tuntiopettaja

Nokkahuilunsoitto

Absetz Kimmo
tuntiopettaja

Öller Janek
tuntiopettaja

Huilunsoitto

Korhonen Päivi
tuntiopettaja

Latonen Sari
opettaja

Mäkeläinen Maija
tuntiopettaja

Panhuilunsoitto

Stanciu Stefan
tuntiopettaja

Oboensoitto

Niemikunnas Sanna
tuntiopettaja

Klarinetinsoitto

Firon Csilla
tuntiopettaja

Kivikataja Okko
opettaja, (puhallinorkesterit)

Fagotinsoitto

Svala Mikko-Pekka
tuntiopettaja

Van Dok Noora
tuntiopettaja

Saksofoninsoitto

Keikkonen Juha
lehtori, (Visollo-orkesteri, puhallinorkesterit)

Käyrätorvensoitto

Lintunen Sari-Anne
tuntiopettaja, (sijaisena Vilhelmiina Metsänen)

Salminen Annu
tuntiopettaja

Toivonen Tero
tuntiopettaja

Metsänen Vilhelmiina
tuntiopettaja, (Sari-Anna Lintusen sijaisena)

Trumpetinsoitto

Rautakoski Jorma
tuntiopettaja

Saarinen Miikka
tuntiopettaja

Pasuunansoitto

Sinivalo Mikko
opettaja

Lyömäsoittimet

Sunell Matti
tuntiopettaja

Syrjäläinen Ville
tuntiopettaja

Laulu

Haapamäki Hanna-Leena
lehtori

Jokinen-Sipilä Ilona
tuntiopettaja, (nuorten laulukoulu)

Laamanen Ritva
tuntiopettaja

Nikander Mika
tuntiopettaja

Ranta-Huikuri Anitta
tuntiopettaja

Sulonen-Georgi Tehi
opettaja

Lied

Pellinen Heikki
opettaja, (lied)

Musiikin perusteet / musiikin hahmottamisaineet

Fagerholm Tiina
lehtori

Haapanen Marika
tuntiopettaja , (poissa lukuvuoden 2019-2020)

Jaakkola Soila
opettaja

Klami Markku
tuntiopettaja

Martikainen Silja
tuntiopettaja

Rusi-Rodriguez Eija
tuntiopettaja

Dumitrescu Sebastian
tuntiopettaja

Vuorovaikutustaidot / tekstin tulkinta

Sippo Eilakaija
tuntiopettaja

Fonetiikka

Karvonen Juha
tuntiopettaja

Musiikkileikkikoulu

Anthoni Rosa-Lia
opettaja

Kallioranta Sari
lehtori

Sirkiä Katja
tuntiopettaja

Pulkkinen de Espinosa Krista
tuntiopettaja

Puhakka Leila
opettaja

Rauhala Liisa
tuntiopettaja, (poissa lukuvuoden 2019-2020)

Tharmaratnam Fiona
opettaja

Säestys ja korrepetitio

Ernesaks Mart
lehtori

Lamberg Ilona
tuntiopettaja, (korrepetitio)

Latonen Timo
lehtori

Musiikinjohtaminen

Nora Anna
opettaja, (lapsikuoro Tähtisumu, nuorisolauluyhtye All 4 Voices, Poikien Ryhmä X, lauluyhtye Kanavan laulu)

Orkesterit, kamarimusiikki, kuorot

Aittakumpu Saara
tuntiopettaja, (lapsi- ja nuorisokuoro Galante)

Nummela Iida
tuntiopettaja, (Anna Noran sijaisena osan syyslukukautta)

Keikkonen Juha
lehtori, (Visollo-orkesteri, puhallinorkesterit)

Kivikataja Okko
opettaja, (puhallinorkesterit)

Kortelainen Mari
opettaja, (Elohopea-orkesteri)

Kurkikangas Leila
opettaja, (Elohopea-orkesteri)

Malmivaara Liisa
opettaja, (kamarimusiikki)

Nora Anna
opettaja, (lapsikuoro Tähtisumu, nuorisolauluyhtye All 4 Voices, Poikien Ryhmä X, lauluyhtye Kanavan laulu)

Puukko Pauliina
opettaja, (Valmennusorkesteri Valonsäde)

Pyrhönen Klaara
tuntiopettaja, (valmennusorkesteri Valonsäde, Visollo-orkesteri)

Saarilahti Timo
lehtori, (kamarimusiikki)

Sakari Petri
kapellimestari, (Helsinki Concordia)

Sivén Jani
tuntiopettaja, (kamarikuoro Audite)

Tuovila Tapio
lehtori, (Visollo-orkesteri)

Muusikon työelämätaidot

Kastu Riikka
tuntiopettaja

Muusikon laiteympäristöt

Lindström Juhana
opettaja

Pianonviritys

Peltola Jarkko
lehtori

Tuovinen Harri
opettaja